Rodičovský příspěvek pro rok 2019 – Výše a jak zažádat

Rodičovský příspěvek je finanční pomocí rodičům s malými dětmi do čtyř let věku. Rodičovské příspěvky lze čerpat pouze na nejmladší dítě. Výše rodičovského příspěvku se letos nemění. Změnily se však podmínky pro rodiče dvojčat a vícerčat.

Mateřská dovolená

Při mateřské dovolené vzniká nárok na Peněžitou pomoc v mateřství. Mohou ji čerpat ženy, které si platily nemocenské pojištění. Max. doba pobírání je 28 týdnů, nebo 37 týdnů, pokud šlo o dvojčata či vícerčata. Datum nástupu musí být v období 6 až 8 týdnů před termínem porodu. Po šestinedělí mohou jít na mateřskou i muži s předložením písemného souhlasu matky dítěte.

Rodičovská dovolená

Na rodičovskou dovolenou mají nárok ženy i muži, i když jsou nezaměstnaní nebo se jedná o OSVČ. Příspěvek je 220 000 Kčna dítě, v případě dvojčat a vícerčat 330 000 Kč. Zvýšenou částku mohou využít i rodiče splňující podmínky a pobírající podporu v současnosti. Částku mohou rodiče čerpat maximálně po dobu čtyř let.

Nárok na rodičovský příspěvek

Podmínkou je celodenní péče o dítě mladší čtyř let. Nelze pobírat Peněžitou pomoc v mateřství a rodičovskou současně. Nelze ani současně popírat Příspěvek na péči hendikepovaných dětí. Podmínka celodenní péče je splněna u dítěte mladšího 2 let, které navštěvuje jesle do 46 hodin měsíčně. Děti ve věku od 2. do 4. let mohou školku navštěvovat bez omezení. Výdělky rodičů pobírající příspěvky nejsou sledovány. Rodič musí zajistit péči o dítě jinou dospělou osobou. 

Rodičovský příspěvek 2019

Měsíční výše příspěvku se liší dle předem vybrané délky čerpání. Posuzuje se i mzda rodiče s vyšším příjmem, který si platil nemocenské pojištění. Rodičovskou mohou čerpat i rodiče, jenž byli nezaměstnaní, nebo si nemocenské pojištění neplatili. Dávky lze čerpat do završení čtyř let u nejmladšího dítěte.

 • maximální měsíční částka je 32 640 Kč
 • minimální měsíční částka je 50 Kč
 • maximální doba čerpání příspěvku po mateřské je 43 měsíců
 • minimální doba čerpání je 7 měsíců
 • rodičovský příspěvek na 3 roky měsíčně činí 6 111 Kč
 • při čerpání 43 měsíců je měsíční částka pro rodiče nezaměstnané či s nízkou mzdou 5 116 Kč
 • rodiče nezaměstnaní a s nízkou mzdou mohou čerpat max. 7 600 Kč měsíčně necelé 3 roky

Změna délky doby čerpání příspěvku

Rodiče mohou každé 3 měsíce měnit výši, dobu a osobu čerpání rodičovského příspěvku. Zůstatek nečerpané částky příspěvku 220 000 Kč se vydělí zbytkem měsíců, např. když je matka opět těhotná a nestihla by vyčerpat celý příspěvek. Částku nelze vyčerpat najednou. Pokud rodičům nevychází výpočet nemocenského pojištění dostatečně vysoko, zůstává částka na max. 7 600 Kč a zbytek nevyplacených příspěvků propadne státu. Má-li dostatečně vysoké příjmy jen jeden z rodičů, dokládá na úřad práce potvrzení o nemocenském pojištění, i když není pečujícím rodičem.

Navýšení rodičovského příspěvku od roku 2020

Vláda plánuje zvýšit příspěvek až o 80 000 Kč od 1. ledna roku 2020. Nárok na ni budou mít i stávající rodiče s dětmi mladšími čtyř let. Pokud rodiče částku již vyčerpali, mohou si v budoucnu požádat o vyplacení zbylých 80 000 Kč. Rodičům, kteří budou rodičovskou v té době pobírat, se celková částka příspěvku automaticky zvýší. Rodiče, kterým se narodí dvojčata a vícerčata, dosáhnou na jeden a půl násobku běžné částky rodičovského příspěvku.

Jak, kdy a kde žádat o rodičovský příspěvek

Žádost o rodičovský příspěvek se vyřizuje na úřadě práce. Formulář žádosti lze vyplnit i online na oficiálních stránkách MPSV. Nemáte-li na mateřskou dovolenou nárok, požádejte o rodičovskou podporu co nejdříve po porodu. Dávky se dají vyplácet i zpětně, maximálně však 3 měsíce. Pokud máte nárok na mateřskou, stačí požádat pár měsíců před vypršením mateřské. Při vyřízení žádosti o rodičovský příspěvek potřebujete:

 • průkaz totožnosti
 • rodné listy dětí
 • doklad o výši a délce pobírání mateřské
 • potvrzení příjmů více výdělečného rodiče, nebo o platbě nemocenského pojištění u OSVČ
 • rozhodnutí o částce a délce pobírání příspěvku
 • pokud dáváte dítě do jeslí, potvrzení, kolik času tam stráví týdně

Rozdíl rodičovské a mateřské­­­­­­­­­

Pro připomenutí uvádíme hlavní rozdíl mezi rodičovskou a mateřskou:

Peněžitá pomoc
v mateřství
Rodičovský
příspěvek
Kdo má nárok Matka a po šestinedělí otec Kterýkoliv z rodičů
Jak dlouho 196 dnů a 259 dnů u vícerčat až do 4 let
Měsíční příspěvek (0 Kč) 8 430 Kč – 36 750 Kč  50 Kč až 32 640 Kč
Můžete pracovat Po šestinedělí Ano
Kde se vyřizuje? Váš zaměstnavatel Úřad práce

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *