Jak změnit banku – Postup krok za krokem

měna banky a bankovního účtu není tak složitá, jak by se mohlo na první pohled zdát. Takzvaný Kodex mobility nabízí většina bank. Jeho hlavní výhodou je mnohem jednodušší a rychlejší vyřízení všech nutných formalit, které se změny banky týkají.

K jiné bance většinou přecházíme proto, že se svojí bankou nejsme spokojeni a konkurence nám nabízí nižší cenu nebo jiné výhody. Zajímavé podmínky nabízí třeba relativně nová AirBank. Změna bankovního účtu je díky Kodexu mobility snadná. Podívejme se, jak změna banky v praxi probíhá.

Bez poplatků a komplikací

Vaše současná banka vám nesmí komplikovat odchod k jiné bance, účtovat poplatky nebo prodlužovat proces. Podle zákona o platebním styku nesmí banky u drobných klientů za zrušení účtu inkasovat žádný poplatek. Výjimku tvoří účty vedené kratší dobu než jeden rok. Nemusíte rušit jednotlivé trvalé příkazy nebo souhlasy k inkasu.

Ministerstvo financí a Česká národní banka zdůrazňují, že dle zákona, společně s bezplatným zrušením účtu zanikají i trvalé příkazy a souhlasy k inkasu.

Změna banky při vydání nového sazebníku

Můžete bezplatně odstoupit od smlouvy a vypovědět účet i v případě, kdy vám banka neúměrně zvyšuje poplatky. Můžete odejít ve dvouměsíční lhůtě od oznámení nového sazebníku do začátku jeho účinnosti. Zde neplatí výjimka pro první rok trvání smlouvy a zrušení účtu je bezplatné. Pokud nevyužijete Kodexu mobility klienta, čeká vás cesta do staré i nové banky a sami si nastavíte nové trvalé příkazy.

Kodex mobility klienta

Nad rámec zákona banky přijaly navíc Kodex mobility klienta. V rámci České bankovní asociace ho podepsaly všechny retailové banky v ČR. Díky kodexu při změně běžného účtu, který neslouží k podnikání, vám banka, do které přecházíte, vyřídí vše potřebné do 15 pracovních dnů. Podmínkou je bezdlužnost vůči vaší dosavadní bance a vyplnit příslušný formulář. Stačí vám občanský průkaz a pár minut jednání v nové bance. Ta vám zruší dosavadní účet a převede všechny trvalé příkazy a inkasa dle vámi zvoleného data, ke kterému změna příkazů proběhne.

Jak změnit účet s hypotékou

Zjistěte si, za jakých podmínek přechod probíhá, když využíváte vedle běžného účtu, platební karty a internetbankingu i hypotéku. U některých bank je výhodnější úrok hypotéky podmíněn současným vedením běžného účtu u téže banky. Hypotéku lze převést k nové bance bez poplatku jen na konci fixačního období.

Na co si dát pozor

Některé banky garantují zachování stávajícího čísla účtu, kdy se změní pouze kód banky, tedy část za lomítkem. Tuto změnu vždy pak musíte všude nahlásit. Nesledujte jen výši poplatků, která na první pohled vypadá levnější. Zjistěte si počet a dostupnost bankomatů, hustotu sítě poboček, jak probíhá komunikace se zákazníky a řešení problémů. Důležitá je i celková kvalita dalších služeb, jako je nabídka a cena produktů, kam patří třeba zahraniční platby, dětský účet, úvěr, hypotéka nebo běžná bankovní půjčka.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *