9 zaručených tipů jak vyjít od výplaty k výplatě

Přinášíme pár tipů, jak vyjít s výplatou a nemuset před výplatou živořit. Možná se vás některé týkají a budou se vám hodit.

1. Odkládejte si alespoň 10 % z platu

Nečekané výdaje můžou nastat kdykoliv. Měli byste mít vždy ušetřenou rezervu, doporučuje se minimálně váš půlroční příjem. Nikdy totiž nevíte, co vás může potkat – pokažená pračka či lednička, pokuta v MHD nebo v autě, nepojízdné auto či nutná rekonstrukce, ztráta zaměstnání nebo dlouhodobější nemoc. Naučte se s financemi hospodařit, mějte disciplínu a odkládejte i z nízkého platu 10 %. Po výplatě si nastavte trvalý příkaz na všechny nutné platby. Vyberete si určitou hotovost a dejte do obálky na to, co je nutné zaplatit. Pokud vyděláte něco navíc, vždy si dejte i něco bokem jako rezervu.

2. Zkontrolujte si bankovní účty, zrušte kreditní karty i kontokorent

Některé banky mají velké poplatky. Někdy je nutné změnit i banku. Zbavte se všech kreditních a nebankovních karet splátkových společností. Přinesou vám jen dluhy. Je třeba je nejprve odhlásit a pak zlikvidovat znehodnocením. Nepovolujte si kontokorent do mínusu, pokud nemáte disciplínu.

3. Analýza a rozpočítání financí

Zkuste si aspoň měsíc či rok zapisovat vše, za co a kolik peněz utrácíte. Existují i online programy zdarma, nebo si veďte domácí účetnictví na papíře. Odkládejte si bločky z nákupu, platby za nájem, energie, hypotéku, pojištění, jídlo, auto, telefon, drogerii, zábavu i závislosti v podobě kouření. Pak zjistíte, co lze ovlivnit. Snadno lze spočítat, kolik peněz za měsíc můžete dát na danou položku.

4. Přehodnocení telefonního paušálu, pevné linky i televize

Podívejte se, kolik platíte za neomezený paušál, zda je zbytečný nebo zda není naopak výhodnější si jej pořídit. Můžete změnit tarif i poskytovatele. Skype, FB messenger či WhatsApp může telefonní hovory i sms zdarma nahradit. Zrušte i pevnou linku, pokud ji nevyužíváte. Prověřte, kolik platíte za TV a zda se na kanály díváte. Nemusíte mít kabelovou TV v době, kdy jde vše zhlédnout přes internet.

5. Vytáhněte elektrospotřebiče ze zásuvky a zhasínejte

Nenechávejte nabíječku na mobil v zásuvce, aniž by na ni byl telefon napojený. Pravidelně zhasínejte světlo a nenechávejte svítit třeba celou noc lampičkou. Nepoužívané elektrické spotřebiče se svítící kontrolkou dovedou ukrojit za rok z vašeho finančního rozpočtu.

6. Choďte pěšky a jezděte na kole

Ušetříte peníze za benzín i průkazku a upevníte své zdraví. Krátké pojížďky stojí nejvíc peněz a snadno je dojdete pěšky, stejně jako 2 zastávky MHD do práce. Na kole se přesunete zdarma i na větší vzdálenosti.

7. Pijte vodu z vodovodu a na nákup vyrazte se seznamem

Nekupujte balenou vodu. Kvalita není o moc lepší než ta, co vám teče doma z kohoutku. Pokud vám nechutná, udělejte si čaj nebo šťávu. Kupujte větší balení na delší dobu, nakupujte podle seznamu, nenakupujte nikdy hladoví a raději bez dětí. Dejte si pozor na akce a slevy typu 2 + 1 zdarma. Mnohdy nejsou výhodnější. Denně kupujte jen pečivo a čerstvou zeleninu či ovoce. Další tipy, jak ušetřit za vodu se dočtete zde.

8. Proberte skříň a prodejte zbytečnosti

Nemusíte mít každou módní novinku, kterou si vezmete 2x na sebe. Nakupujte uváženě. Proberte to, co je vám líto vyhodit. Prodejte na bazaru to, co vám doma leží. Online bazary jsou skvělá věc.

9. Nekuřte, nepijte a vynechejte hazard

Zredukujte peníze za cigarety, alkohol a dejte si pozor na hazard. Mnoho lidí podléhá automatům, sázkám a kasínům. Pamatujte si, že půjčka do výplaty se bere na nutné výdaje, nikoliv na hazard.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *