Jak zjistit, kde všude dlužím peníze?

Zjistit jestli někde něco nedlužíte, není jednoduché. Neexistuje centrální registr nebo evidence, kde by se daly dohledat všechny dluhy a neuhrazené závazky.

Musíte zkontrolovat 4 hlavní registry a různé databáze, nebo si to ověřit přímo u firem.

Ani čistý výpis z registru nemusí znamenat, že nic nedlužíte. Registry mají různá pravidla. Nemůžete spoléhat ani na upomínky. Udělejte si seznam, kde byste mohli něco dlužit na nájem, daň z nemovitosti, poplatky za opad, elektřinu, plyn, vodu, teplo, telefon, kabelovou televizi, připojení na internet, televizní a rozhlasový poplatek a další pravidelné platby, jako úvěry. Nezapomeňte na zdravotní a sociální pojištění nebo pokuty za jízdu na černo.

Jak zjistit dluhy v registrech

V České republice jsou aktuálně 4 důležité registry. Umožňují vystavení výpisu elektronicky nebo písemně. Všechny výpisy jsou zpoplatněny.

  • BRKI – Bankovní registr klientských informací, pokud jste měli nějaký úvěrový produkt typu bankovní půjčka, úvěr, kontokorent, hypotéka a kreditní karta. Cena za elektronický výpis je 100 Kč a papírový výpis 200 Kč.
  • NRKI – Nebankovní registr klientských informací, pokud jsme měli auto na splátky nebo na leasing, koupili zboží na splátky, nebo měli nebankovní půjčku. (cena stejná)
  • SOLUS – zájmové sdružení právnických osob, pokud jste měli nákup na splátky nebo nebankovní půjčku, pohledávku za mobilní telefon, pevnou linku, kabelovou televizi, internet, elektřinu, plyn a vodu. Cena za výpis s jednorázovým SMS kódem je 30 Kč + 99 Kč za výpis a papírový výpis 200 Kč.
  • CEE – centrální evidence exekucí, eviduje aktivní exekuce. Neobsahuje údaje o výkonech rozhodnutí vedených soudy, exekucích vedených orgány státní správy a samosprávy, finančními orgány a zdravotními pojišťovnami. Cena 120 Kč za přístupové údaje + 60 Kč za každé hledání. V tištěné podobě na CzechPoint 50 Kč za stránku.

Dluh na daních, zdravotním a sociálním pojištění

Stačí zajít na pobočku zdravotní pojišťovny, kde vám na počkání a bezplatně vystaví výpis z účtu nebo potvrzení o bezdlužnosti. Můžete požádat i elektronickou formou. Dluh na sociálním pojištění zjistíte na místní pobočce ČSSZ – Česká správa sociálního zabezpečení nebo OSSZ – Okresní správa sociálního zabezpečení zdarma, nebo na eportal.cssz.cz v elektronické podobě. Dluh na daních zjistíte na Finančním úřadě. Požádat o potvrzení o bezdlužnosti lze osobně, elektronicky přes daňový portál nebo datovou schránku za 100 Kč.

Kvůli jízdě na černo v MHD se musíte obrátit na příslušný dopravní podnik např. emailem. Pokud zjistíte nějaký dluh, ihned začněte pracovat na oddlužení nebo refinancování.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *