Jak dlouho trvá výmaz z registru dlužníků a SOLUSu

Možná jste jednou zapomněli zaplatit splátku z úvěru, opozdili se s platbou účtu za telefon, anebo ani netušíte, proč jste v registru dlužníků vedeni a jak jste se tam dostali. Podívejte se, jak jste se tam možná dostali a jak dosáhnout výmazu z registru dlužníků. Pokud dluh splatíte, máte vždy právo na výmaz z registru SOLUS.

Seznamy mapující všechny žadatele o úvěr, jakoukoliv platební morálku klientů a aktuální i bývalé dlužníky vám mohou zkomplikovat cestu při žádosti o půjčku v bance. Každá finanční instituce, dodavatel energií i poskytovatel telefonu si vás může prověřit ve třech hlavních registrech dlužníků. Bankovní registr klientských informací – BRKI a Nebankovní registr klientských informací – NRKI obsahuje pozitivní i negativní informace celé úvěrové historie. Registr dlužníků SOLUS je další registr, kde můžete být zavedeni jako dlužník. Pokud jste v registru a potřebujete úvěr, možností je i půjčka bez nahlížení do registrů.

Tip: Bankovní půjčky

Jak se ocitnete na černé listině

Stačí se opozdit s platbou měsíční splátky. Minimální dlužná částka musí dosáhnout výši 500 Kč, což je dost malý finanční obnos. U všech dluhů je třeba dát pozor na narůstající penále. Bývají to i pokuty v MHD. Zápis do registrů provede členská společnost sdružení SOLUS většinu po neuhrazení 3. po sobě jdoucích splátek. Výjimky tvoří začátek smluvního vztahu, kdy je to už po 2. neuhrazených splátkách a na konci smluvního vztahu je to dlouhodobě neuhrazené 1. poslední splátka. Zařazeni jste i pokud pro neplacení došlo k zesplatnění úvěru či odstoupení od smlouvy. Dluh vidí členové sdružení SOLUS, tedy české banky, nebankovní finanční instituce, dodavatelé energií, mobilní operátoři a další firmy.

Jak dlouho trvá výmaz z registru SOLUS

Vaše jméno bude z černé listiny smazáno až za 3 roky po zaplacení dluhu. Výjimkou jsou dluhy telekomunikačnímu operátorovi, kdy záznam zmizí po roce. Žádost o výpis z registru prostřednictvím SMS zprávy stojí 99 Kč a poštou na dobírku 218 Kč. Pokud neúspěšně žádáte o výmaz z registru dlužníků SOLUS, po zamítnutí se lze obrátit na Úřad pro ochranu osobních údajů – ÚOOÚ. Ten na základě stížnosti v roce 2013 rozhodl, že SOLUS musí údaje o dlužníkovi smazat ihned po zaplacení dluhu, pokud klient nesouhlasí se zveřejněním.

Tip: Jak požádat o výmaz z rejstříku vyloučených osob z hazardu.

Jak požádat o výmaz z registru dlužníků

Nejprve zaplaťte dluhy u společnosti, která vás tam nechala zapsat. Zrušte smluvní vztah s touto společností, je-li to možné. Po ukončením smlouvy zrušte i souhlas se zpracováním osobních údajů danou společností. Požádejte SOLUS o výmaz z registru dlužníků. Pokud jste souhlas se zpracováním osobních údajů neposkytli, uveďte to do žádosti. Jestliže vám sdružení SOLUS výmaz z nebankovního registru odmítá provést, obraťte se na ÚOOÚ s žádostí o nápravu této skutečnosti. Bohužel je souhlas se zpracováním osobních údajů často součástí všeobecných obchodních podmínek ke smlouvě o úvěr. Lze jej ale kdykoli vzít zpět.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *