Kreditní karta a její výhody? A jak ji používat?

Nabízí vám v bance kreditní kartu, ale nevíte, zda se vám z hlediska nákladů vyplatí více než debetní karta? Podívejte se, kdy může být užívání kreditní karty výhodné a jak se nedostat do dluhové pasti.

U debetní platební karty čerpáte vlastní prostředky uložené na běžném nebo obdobném účtu. K debetním kartám je možné přiřadit i předplacené platební karty.

U kreditní platební karty čerpáte dle sjednaného úvěrového rámce neboli kreditního limitu s individuálně nastavenými podmínkami splácení. Kreditní limit představuje maximální možnou částku útraty. Stanovuje ho vydavatel karty podle platební schopnosti jejího držitele a historie účtu.

Charge karty jsouobdobou kreditky, ale banky je vydávají bonitním klientům. Čerpané prostředky se do doby splatnosti neúročí, ale ke dni splatnosti musí být na rozdíl od kreditních karet uhrazena jediná splátka ve výši 100 % čerpané částky.

Jak použít kreditní kartu

Kreditní karta může díky úvěrovému rámci tvořit finanční rezervu, pokud dlužnou částku uhradíte v bezúročném období. Použijete prostředky banky místo vlastních. Většinou je to také výhodnější než kontokorent u běžného účtu, kde hradíte úrok za použití prostředků banky. Nemusíte mít ani platební kartu ke spořicímu účtu.

Výběry, poplatky a vedení účtu

Bezúročné období se nevztahuje na výběr z bankomatu. Výběr navíc bývá zatížen poplatkem, který převyšuje poplatky za výběr debetní kartou. Některé kreditní karty jsou zdarma a bez poplatku za vedení. Sem patří Era splátková karta, Citi kreditní karta nebo mKreditka. Zde je ale současně vyšší úroková sazba za nesplacení v bezúročném období, nebo je podmínkou splnění stanoveného ročního obratu.

Na co si dát pozor

Nevýhodou kreditních karet jsou úrokové sazby po ukončení bezúročného období. Ty se mohou pohybovat i kolem 30 % p.a. Nepoužívají se tedy jako úvěrové nástroje.  Například kreditní karta Visa Classic od Raiffeisenbank má úrokovou sazbu 22,68 % p.a., ale Rychlá půjčka od 7,8 % p.a. Z 10 000 korun u kreditky na úrocích měsíčně zaplatíte 189 korun a u půjčky 65 korun.

Jak je kreditní karta výhodná

Máte-li měsíční peněžní výdaje 10 000 korun a uhradíte je kreditní kartou z prostředků banky v rámci bezúročné období 40 až 76 dnů a stejnou částku uložíte na spořicím účtu, ze kterého ji bezhotovostně převedete jako splátku ve výši 100 % na kreditní účet, připíše se vám na spořicí účet měsíčně 14 korun po zdanění a 170 korun za rok při sazbě 2 % p.a.

Bonusy

Kreditní karta, která vrací 1 % z výše platby zpět na karetní účet, dostanete z 10 000 korun zpět dalších 100 korun měsíčně. Podle typu karty je o danou částku snížen dluh, poskytnuty slevy na další nákupy, částku lze použít na úhradu penzijního připojištění nebo zlevnění pojištění apod. Roční úspora je 1 200 korun. Díky bonusům a slevám při platbě u vybraných partnerů může být vyšší. Nebude vám pak účtován poplatek za vedení karty, nebo jej zpět získané prostředky zaplatí. To poskytuje Tesco kreditní karta, Citi Shoping nebo Premia Karta ČP.

Výhody nejen na letišti

Kreditní kartaDiners Club Pure + nabízí rychlejší odbavení na letišti ve Vídni a komfortní trávení času až v 650 letištních saloncích, kde lze využít volné vstupy do VIP letištních salonků. Často je jejich součástí i cestovní pojištění a zvýhodněné ceny v autopůjčovnách SIXT, Hertz či AVIS. Kreditkou snadno v zahraničí zaplatíte, obejdete se bez hotovosti a eliminujete směnu peněz. V zemích, jako jsou třeba Spojené státy americké a Kanada, vám bez kreditní karty často nepůjčí ani automobil nebo vás neubytují v hotelu. Finanční rezervu máte navíc stále při sobě a v případě ztráty kreditní karty riskujete cizí, nikoliv své peníze, jako u debetní karty.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *