Co je to solidární daň a jaká je její výše?

Víte, co je to solidární daň a jaká je její výše pro rok 2020? Každý, kdo má vyšší příjmy nebo dostal za loňský rok mimořádné prémie, ji musí zaplatit.

Hranice, na které začíná povinnost zaplatit solidární daň, se zvýšila, ale částka k platbě zůstala stejná. I když se mluví do budoucna o jejím zrušení, v daňovém období pro rok 2020 je s ní musíme počítat. 

Co je to solidární daň

Solidární daň platí lidé s nadprůměrnými příjmy pravidelně i jednorázově. Pokud přesáhnete daný limit, kromě klasické daně z příjmu ve výši 15 % zaplatíte i solidární daň. Uvádí se i do daňového přiznání. Solidární i jiné daně pro rok 2019 s budou platit v roce 2020 a pro rok 2020 pak v roce 2021.

Výpočet solidární daně se provádí vždy z kladného rozdílu příjmů a průměrné mzdy. Sečtou se příjmy zahrnované do dílčího základu daně ze závislé činnosti a do dílčího základu daně ze samostatné výdělečné činnosti. Následně se odečte čtyřiceti osmi násobek průměrné mzdy v daném období. Při změně průměrné mzdy se mění i limit daně.

Solidární daň se platí jen ze závislé činnosti, jako je příjem ze zaměstnání nebo z podnikání na živnostenský list, pokud výdělky přesáhly stanovený limit. Netýká se výdělků z kapitálového majetku a pasivních příjmů, jako je pronájem nemovitostí, nebo z příjmu z prodeje nemovitostí.

Solidární daň v roce 2020

Daň pro rok 2020 zůstává 7 %. Přičítá se k současným 15 % běžné daně z příjmu. Mění se ale limit. Solidární daň se platila v roce 2018 po dosažení příjmu 1 438 992 korun za 12 měsíců. Pro rok 2019 se hranice zvýšila na 1 569 552 korun za rok, protože průměrná měsíční mzda činila 32 699 korun. Pokud jste ji platili loni a máte stejný příjem, nemusíte letos do této daňové kategorie spadat. Pro kalendářní rok 2020 bude limitem částka 1 672 080 korun, protože je průměrná měsíční mzda pro sociální účely 34 835 korun.

Stejně jako v minulém roce se i v roce 2020 počítá vždy příjem za daný měsíc, ne za celý rok. Pokud vám např. v roce 2018 jeden příjem přesáhl 119 916, ale celkově jste za rok nevydělali více než 1 438 992, daň vás zasáhla. Tato situace může nastat u podnikatelů, ale i zaměstnanců díky vyšším prémiím nebo při vyplacení odstupného.

Při odvodu měsíční zálohové daně z příjmu se odvádí 7 % solidární daň, jestliže hrubá mzda v daném měsíci překročí 1/12 limitu pro platbu solidární daně. V roce 2019 jde tedy o částku 130 796 korun a v roce 2020 o částku 139 340 korun.

Na co myslet u solidární daně v roce 2020

Solidární daň je třeba odvádět vždy, jakmile přesáhnete stanovený limit. Pro podnikatele se jedná jen o další položku, kterou vyplní v daňovém přiznání. Pokud vyšší příjem získá zaměstnanec, je pro něj solidární daň administrativní zátěží. Mnozí zaměstnanci daňové povinnosti neřeší sami a o solidární dani často nevědí.

Na co nezapomenout

Vyšší příjmy ovlivňují i placení zdravotního a sociálního pojištění. U zdravotního pojištění není maximální vyměřovací základ pro zaměstnance ani podnikatele stanovený. U sociálního pojištění je hranice výdělku, kterou přesáhnete a musíte platit solidární daň, současně hranicí u sociálního pojištění. Sociální pojištění tedy platíte z příjmu, který je pod uvedenou hranicí. Peníze vydělané nad 1 569 552 korun za rok se tedy sice týkají solidární daně, ale sociálního pojištění se netýkají.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *