Jak si půjčit peníze

Jak si půjčit peníze? Přehled možností.

Pokud nemáte finanční potíže, ale náhle potřebujete zaplatit neplánovaný výdaj, o kterém víte, že jej zaručeně další měsíc splatíte, můžete využít třeba kontokorent, kreditní kartu, nebo krátkodobou půjčku, u které však už musíte počítat s úroky a poplatky. Jaké jsou možnosti půjček a úvěrů?

Bankovní půjčka

Bankovní půjčku neboli spotřebitelský úvěr mohou poskytovat banky i nebankovní instituce. Banky jej nejčastěji poskytují účelově, někdy i neúčelově, ale účelový úvěr bývá levnější. Většinou potřebujete dokládat výši příjmu a nahlíží se do registrů. Zajímat by vás měla úroková sazba, ale i další náklady na úvěr. Celková cena úvěru je totiž velmi často skryta pod další položky, jako je poplatek za vedení účtu, zaslání výpisu, připsání platby nebo předčasnou splátku. Pro minimalizaci nákladů si nechte vypracovat více nabídek od finančních ústavů.

Nebankovní půjčka

I když je banka často první finanční společností, na kterou se obrátíme s žádostí o půjčku, stejně tak často se stává, že na ni nedosáhneme. Půjčky naštěstí poskytuje i mnoho dalších, kvalitních a spolehlivých nebankovních společností a fyzických osob. Často nemusíte dokládat výši příjmů, nebo se nenahlíží do registrů. Tyto půjčky bývají také rychleji vyřízené. Většinou je vyřídíte online v klidu svého domova a bez zbytečné byrokracie.

dědické řízení

Kreditní karta

Na krátkodobé překlenutí nedostatku peněz se hodí i kreditní karta. Při správném používání vám ušetří spoustu starostí a své závazky uhradíte včas. Předpokladem však je, že se vám debet neboli mínus na účtu každý měsíc nezvyšuje, ale vždycky jej splatíte do plusového stavu. Kreditní karta s dlouhou dobou splatnosti funguje tak, že během bezúročného období, které je maximálně 55 dnů, máte od banky půjčené peníze a nic za půjčku neplatíte. Pokud na konci tohoto období celou vyčerpanou částku najednou splatíte, nebude vás to stát navíc ani korunu.

Kontokorent

Kontokorent lze využít na splnění finančních závazků, jejichž splatnost končí před datem přejetí částky pravidelného příjmu na účet. Kontokorent pak často zachrání mnoho klientů v nečekaných situacích a nemusejí si složitě vyřizovat krátkodobou půjčku. Je tedy velmi užitečným pomocníkem při neočekávaných výdajích. Funguje velice podobně, jako kreditní karta a musíte půjčenou částku vždy včas splatit.

Refinancování hypotéky

Hypotéka

Investovat do bydlení je možné zejména pomocí hypotéky. Stavební spoření většinou nestačí. I zde platí pravidlo, že je dobré si porovnat nabídky a vzhledem k vysoké konkurenci se vám to určitě vyplatí. Můžete tak řešit i nákup nového vozu. Takzvanou americkou hypotékou, při které zastavíte bance nemovitost a pak si můžete koupit automobil, nové bydlení nebo to stávající rekonstruovat. Když ale nebudete bance včas splácen, můžete přijít i o zástavu.

Na co si dát pozor

Dopřejte si vždy dostatek času na důkladné přečtení podmínek a smlouvy. Věnujte se i pasážím psaným drobným písmem. Zajímejte se také o podmínky předčasného splacení úvěru, úroky a poplatky. Dobře si promyslete, zda si opravdu musíte brát úvěr a předejděte zadlužení. Vždy si porovnejte více nabídek úvěrů u různých bank, nebankovních i splátkových společností. Zajímejte se o všechny poplatky spojené s vaší půjčkou. Ujistěte se, že úvěr můžete splatit celý i bez sankcí.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *