nebankovní hypotéka

Co je to konsolidace půjček a jak ji dosáhnout?

Při splácení závazků a čerpání z kreditní karty, u úhrad za zboží pořízených na splátky i poskytnutí půjčky často ztrácíme přehled, co kdy máme platit a současně platíme spoustu zbytečných poplatků. V tomto případě je vždy lepší nebýt na splácení závazků sám a mít díky dvěma příjmům větší záruku jistoty. Ale i když jste na splácení sami, lépe se splácí jedna půjčka a je pravý čas na konsolidaci půjček.

Jak si půjčit peníze

V čem spočívá konsolidace

Konsolidace půjček je sloučení všech čerpaných půjček, úvěrů a závazků do jedné. Tu vám poskytne jediná finanční instituce, zpravidla banka. Ta za vás současně zaplatí dlužné částky jiným poskytovatelům a všechny vaše půjčky spojí do jedné. U nebankovních společností buďte obezřetní. Sloučením u banky dosáhnete na lepší podmínky a nižší úrok. Navíc vám většina bank půjčí i peníze nad rámec existujících závazků. Budete mít méně administrativy a jednodušší správu.

Jaké produkty lze konsolidovat

Banky zkonsolidují i online půjčky, kreditní karty, úvěry ze splátkového prodeje, kontokorenty i nebankovní půjčky. Naopak hypotéky lze pouze refinancovat, nikoliv sloučit. Úrokové sazby mají u konsolidace půjček srovnání s úrokovými sazbami pro klasické půjčky. Banky je poskytují za stejných podmínek a často jsou úroky nižší. Sledujte ale další podmínky, třeba vazbu na sjednání jiného produktu, jako je bankovní půjčka, nebo vysoké poplatky za předčasné splacení.

Kalkulačky konsolidace půjček

Na první pohled určit nejvýhodnější konsolidaci půjček asi nejde. Musíte vzít v úvahu hned několik parametrů. Do výsledné ceny totiž vstupuje řada faktorů včetně toho, zda si potřebujete půjčit ještě nějaké peníze navíc. Parametry konsolidace vám pomůže zjistit i kalkulačka, která je dostupná zpravidla na webu každé banky a funguje podobně, jako srovnání půjček. Zadáte data a ona už vám sama spočítá, kolik konsolidací ušetříte.

Bezpečná konsolidace půjček u banky

Nejjistější je vsadit na konsolidaci u banky. Jednání s bankou je sázka na serióznost, bezpečnost, ale současně i na přísnější pravidla. Doložit musíte potvrzení o příjmech, smlouvy o půjčkách, banka bude nahlížet do registru dlužníků a prověří i svůjúvěrový registr. Konsolidace je pro ty, co řádně splácí. Záznam v registru může ovlivnit proces posuzování bonity klienta. Banky tím chrání sebe i dlužníky, kteří jsou na hraně dluhové pasti. Porovná i vaše příjmy a výdaje za domácnost. Tedy i to, s kým žijete, zda vám přispívá na domácnost, nebo vyživujete jinou osobu.

Konsolidace půjček bez registru a doložení příjmu

Při nebankovní konsolidaci půjček asi pár formalit ušetříte, ale můžete se snadno spálit. U zavedených nebankovních společností se obávat nemusíte. Pokud vám ale někdo nabízí konsolidaci půjček bez registru a bez doložení příjmu, dejte si pozor. Rizikovost tohoto poskytovatele narůstá. I když si chcete ušetřit peníze a starosti, můžete docílit opaku. Než ale požádáte, můžete zjistit, kde všude dlužím peníze.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.