Exekuce ve statistikách – kde je jich nejvíc, jak jejich počet narůstá atd.

Exekuce jsou v české společnosti jedním z největších problémů – počet lidí, kteří mají alespoň jednu exekuci, se blíží hranici 800 000 a velké množství z nich má exekuce vícečetné, z nichž téměř nemají šanci se dostat. Letošní rok je navíc kritický i v tom ohledu, že pandemie koronaviru přináší mimo jiné zvýšení nezaměstnanosti, poklesy tržeb a mnoho lidí se tak může mnohem snadněji do exekuce dostat. O případných změnách budou zákonodárci jednat na podzim, my se v našem článku podíváme na některé zajímavé statistiky, které se exekucí týkají.

Počet osob v exekuci za rok 2019 oproti předchozímu roku klesl, stále je ale velmi vysoký

V loňském roce došlo k určitému poklesu osob v exekuci – v roce 2018 se jednalo o 821 337 lidí, loni to bylo 783 053 lidí. Souvisí to jednak s vyšším počtem ukončených exekučních řízení, roli může hrát i snadnější možnost oddlužení – novela vstoupila v platnost právě v minulém roce. I tak ale zůstává počet jedinců v exekuci velmi vysoký a vysvobozením pro mnoho z nich by mohly být chystané změny v exekučním zákoně.

Celkový počet exekucí je ale daleko vyšší – mnoho lidí jich má více

Jedna věc je počet osob v exekuci, úplně jiné číslo je ale celkový počet samotných exekucí. Ten je mnohonásobně vyšší – podle čísel z roku 2019 jich bylo 4 476 069. Pokud to přepočítáme na počet lidí v exekuci, na jednoho člověka tak v průměru připadá 5,72 exekucí. Je ale mnoho lidí, kteří jich mají i 10 a více – v jejich případě je splácení opravdu těžko řešitelný problém.

Kde došlo za rok 2019 k největšímu nárůstu a kde naopak k poklesu?

Exekutorská komora se ve své zprávě zabývá také tím, ve kterých obvodech (dle příslušnosti k danému soudu) došlo k největšímu meziročnímu nárůstu a naopak poklesu. Nejvyšší nárůst byl možná trochu překvapivě zaznamenaný v Praze (u Městského soudu dokonce o 23,7 %, u Krajského o 6,4 %). Naopak největší pokles počtu nových exekucí byl v Ústí nad Labem (o 10,6 %) a Českých Budějovicích (o 8,6 %).

Které okresy jsou exekucemi zatíženy nejvíce?

O něco zajímavější a více vypovídající je statistika, která ukazuje, jaký je v jednotlivých okresech ČR podíl osob v exekuci. Tady už jednotlivá čísla tolik nepřekvapí a do určité odpovídají životní úrovni v daných oblastech.

Nejvyšší podíl osob v exekuci je již dlouhodobě v severních Čechách – nejhůře je na tom okres Most, kde má exekuci 17,12 % obyvatel, následují okresy Sokolov (16,45 %), Chomutov (16,35 %), Ústí nad Labem (16,05 %), Teplice (14,66 %), Cheb (13,77 %), Děčín (13,31 %) a Karlovy Vary (12,70 %). Dobře na tom nejsou ani na severu Moravy – tam hrají prim zejména okresy Bruntál (11,52 %), Ostrava-město (11,33 %) a Karviná (11,11 %).

Příběhy lidí v exekuci:

Jana z Ostravy: Kvůli jedné jízdě načerno jsem se dostala až do exekuce

Karel: Po problémech v zaměstnání jsem přišel o dům

Naopak na opačné straně žebříčku je okres Žďár nad Sázavou (pouhých 3,67 % lidí v exekuci), Brno -venkov (3,74 %), Blansko (4,01 %), Praha-západ (4,02 %), Praha-východ (4,15 %), Havlíčkův Brod (4,15 %), Vsetín (4,18 %), Třebíč (4,20 %), Zlín (4,25 %), Pelhřimov (4,32 %) a Chrudim (4,89 %).

Téměř polovina exekucí je pouze do 10 000 Kč

Zajímavou informaci přinesl koncem loňského roku portál iDnes – píše se v ní, že skoro polovina exekucí v Česku je na pohledávky, které jsou nižší než 10 000 Kč. Jedná se nejčastěji o dluhy vzniklé jízdou načerno v MHD, neuhrazením platby u telekomunikačních operátorů, ale třeba i o menší dluhy na zdravotním pojištění nebo dluhy vzniklé z malých nebankovních půjček.

Další zajímavé statistiky

Velmi smutnou skutečností je také fakt, že v exekuci je podle posledních statistik skoro 3 000 dětí. Zajímavý je také průměrný věk člověka s exekucí – v roce 2019 mu bylo 45,2 let (o rok dříve 44,9). Mírně narůstá i průměrný počet exekucí na jednu osobu a lehce vzrostl i počet podaných žádostí o zahájení exekučního řízení.

Autor příspěvku: redakce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *