plyn

Jak změnit dodavatele plynu?

Pokud chcete ušetřit na platbách za plyn a změnit dodavatele, podívejte se, jak celý proces změny dodavatele plynu probíhá a na co nezapomenout.

1. Výběr dodavatele a objednání změny

Doporučujeme využít srovnávací portály, kde si snadno porovnáte nabídky jednotlivých dodavatelů plynu. Pomocí kalkulačky dle zadaných parametrů zjistíte, který z nich je ten nejlevnější dodavatel plynu dostupný pro vaši lokalitu. Z přehledové tabulky si u nového dodavatele plynu rovnou objednáte změnu.

2. Na e-mail vám budou doručeny dokumenty

Po odeslání objednávky vám do vaší e-mailové schránky budou doručeny potřebné vzorově vyplněné smlouvy a plné moci v elektronické podobě pro prostudování.

3. Kontaktuje vás zákaznická podpora

Nejpozději do jednoho pracovního dne vás telefonicky kontaktuje operátor zákaznického centra a zkontroluje předané dokumenty. Zodpoví všechny vaše dotazy a projde s vámi procesem vyplňování smluv. Smlouvy si můžete také vytisknout, vyplnit, podepsat a zaslat na uvedenou adresu.

5. Předání smluv na nového dodavatele

Nový dodavatel provádí další kroky ke změně. Vypoví za vás smlouvu u stávajícího dodavatele a zaeviduje si vás jako nového odběratele. Po obdržení výpovědi se vás asi stávající dodavatel zeptá na důvod výpovědi. Vaše rozhodnutí ale musí přijmout.

6. Výpovědní lhůty dle zákona

Podle zákona z 1. ledna 2007 je změna dodavatele plynu svobodnou volbou každého odběratele a zákazník má právo na bezplatný přechod k jinému dodavateli. Podle novely z roku 2011 můžete vypovědět smlouvu s účinností k libovolnému dni. Výpověď nabývá účinnosti okamžitě po doručení stávajícímu dodavateli. Proces změny má dle vyhlášky trvat maximálně 10 dní. Do doby vyřízení je třeba zahrnout i výpovědní lhůtu, která je většinou stanovena na 3 měsíce.

8. Poslední vyúčtování a nový rozpis záloh

Součástí změny dodavatele je řádné ukončení závazků vůči stávajícímu dodavateli. Po výpovědi se provede odečet plynoměru a uhradíte vyúčtování. Další platby si pak musíte přesměrovat k novému dodavateli, od kterého obdržíte nový rozpis záloh plateb za plyn i s číslem účtu a VS. Pak bude plyn dodáván od nového dodavatele.

Na co si dát pozor při procesu změny dodavatele

Všichni dodavatelé plynu dnes zákazníkům nabízejí při změně dodavatele plynu vyřízení technických a administrativních úkonů. Uzavření smlouvy s novým a ukončení smluvního vztahu se stávajícím dodavatelem musíte časově zkoordinovat, pokud si zajišťujete změnu sami. Při nedodržení výpovědní lhůty vám hrozí uplatnění sankcí. Pokud potřebujete zjistit, zda nedlužíte za plyn, energie nebo za jiné poplatky a splátky, podívejte se, jak nedoplatky a dluhy můžete zjistit.

Výpovědní lhůty hlavních plynárenských společností

Pražská plynárenská a Innogy, dříve RWE, má pod sebou 4 regionální dodavatele plynu, tedy RWE Energie zastřešující Severočeskou, Středočeskou a Západočeskou plynárenskou, pak Jihomoravskou plynárenskou, Východočeskou plynárenskou a Severomoravskou plynárenskou. Výpovědní dobu mají stanovenou na 30 dnů. E.ON, původně Jihočeská plynárenská, má výpovědní dobu 3 měsíce. Změna dodavatele nabývá účinnosti k 1. dni nového plynárenského kalendářního měsíce.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *