Jak dlouho trvá převod peněz mezi bankami v ČR i zahraničí

Při převodu peněz dochází k takzvané nulové gravitaci v kyberprostoru. Každá banka má své termíny, do kdy je třeba příkaz zadat, aby se platba realizovala ještě týž den, jinak musíte čekat na další den.

Pokud jste klientem České spořitelny, zajímá vás třeba půjčka od České spořitelny, musíte zadat příkaz přes internetové či mobilní bankovnictví nejpozději do 23:00 hodin. U sběrného boxu je to do 12:00 hodin. Na přepážce je to do konce pracovní doby. Převody se neuskutečňují o víkendech a ve dnech státního svátku.

Tip: Bankovní půjčky

Převod peněz v rámci stejné banky

Zde je převod praktický okamžitý. Nejrychleji probíhá u Air Bank, kde to trvá několik vteřin. Podobně je to u Equa Bank, kde se hojně poskytuje minutová půjčka od Equa Bank, ale také u Fio Banky, mBank a UnicreditBank. Raiffeisenbank peníze přičte tentýž den, pokud platbu odešlete do 18:00 hodin. MONETA Money Bank provádí převody v pracovní dny během pár minut a o víkendu následující pracovní den.

Převod peněz na účet jiné banky

Proces se řídí několika faktory. Z jaké banky se peníze odesílají a kam se posílají, který je to den v týdnu a v jaký čas. Obecně je převod proveden nejpozději druhý den od odeslání platby. Výjimkou jsou víkendy a svátky.

Převod peněz do zahraničí

Pokud posíláte peníze do zahraničí, rychlost transakce se řídí zejména měnou. Nejrychleji se převádí Eura, což trvá asi 2 pracovní dny. Libry odešlete za 4 pracovní dny a mimoevropské měny za 5 až 10 pracovních dní. Poplatky mohou být i v řádech stovek korun díky nevýhodnému kurzu. Převod z českého účtu na slovenský trvá 2 až 3 pracovní dny, jedná se o zahraniční platbu a je také zpoplatněna.

Proč je převod peněz zdlouhavý

Každá odeslaná platba musí projít kontrolou mezibankovního systému CERTIS, který zaštiťuje Česká národní banka – ČNB. Systém zpracuje 1,5 milionu transakcí za hodinu. Celý proces kontroly je zcela automatický, ale probíhá pouze v pracovních dnech od 0:00 do 16:00 hodin. Všechny platby odeslané po 16 hodině nemá kdo zkontrolovat a poslat je dál.

Jak lze urychlit převod peněz

Využít lze expresní platby. Peníze pak budou ještě tentýž den u příjemce. Poplatky jsou nejčastěji kolem 200 Kč. U některých bank se cena také odvíjí od hodiny, ve které příkaz provedete. Dopoledne se jedná o desetikoruny, v odpoledních hodinách o stokoruny. Můžete ušetřit i 50 % z poplatků, pokud příkaz provedete přes internetové bankovnictví.

Ostatní platební metody

Posílání peněz skrze internetové bankovnictví není jedinou možností v online světě. Existují různé alternativní metody pro platby v rámci České republiky i  do zahraničních zemí. Jednou z nich je služba PayPal, která slouží pro nákupy na internetu i placení za různé druhy služeb. Účtuje si ale za převod peněz také poplatky. Oblíbenou a často využívanou platební metodou je i Western Union.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *