Finanční rezerva – kolik by měla být?

I přesto, že si lidé u nás už začali odkládat více peněz stranou, celá třetina lidí z našetřených úspor nevyžije déle než tři měsíce, každý pátý Čech maximálně měsíc. Kolik by tedy měla činit vaše finanční rezerva?

Pokud si lidé ohledně svých financí nejsou jistí, obrací se většinou na svou banku a bankovního poradce. To je určitě dobře. Druhou instancí je ale internet, na kterém sice najdeme potřebné i objektivní informace, ale mnohdy chybí zdroj a ověření pravdivosti údajů. Některým lidem také dělá velký problém vyznat se v nalezených informacích a pochopit je. V investicích se stále téměř neorientujeme.

nebankovní půjčka

Finanční rezerva

Ještě nedávno se mluvilo o třech měsících. Dnes už se všude dočtete, že finanční rezerva by měla být šestinásobkem měsíčních výdajů. V současné době si stranou z výplaty odkládá alespoň menší obnos peněz naštěstí většina Čechů. Částky jsou ale stále moc malé. Nejčastěji jde o částku mezi 1 000 a 2 500 korunami. Pokud je malá mzda, nelze si ani odkládat více. Téměř dvě pětiny lidí si tvoří rezervu hlavně pro případ jakékoliv nečekané události.

Jak dlouho s finanční rezervou přežijete

Podstatné je, jak dlouho jste schopni vydržet při náhlém výpadku příjmů s nastřádanými úsporami. Každý pátý člověk totiž v současné době přiznává, že by z našetřených peněz vyžil tak maximálně měsíc a další třetina lidí by zvládla z úspor žít čtvrt roku. Odborníci ale radí, že by rezerva měla být alespoň šestinásobkem vašich měsíčních výdajů na celou domácnost. Ležet by měla alespoň na spořicím účtu, aby byla zhodnocená a co nejdříve přístupná v případě potřeby.

Jak nejčastěji šetříme

U dlouhodobějších forem spoření si nejvíce spoříme pro zajištění na stáří. V současné době je opravdu jen minimum Čechů, kteří by si vůbec nešetřili na důchod. Díky příznivější ekonomické situaci a rostoucím příjmům si většina lidí nejčastěji spoří na důchod do 1 000 korun měsíčně. Nejvýhodnější spoření na státní dotaci a odečet daní tvoří 3 000 měsíčně. Zkuste si ale spočítat, jak asi budete mít nízký či vysoký důchod, kolik si za ta léta, než se do něj dostanete, naspoříte a jak dlouho s tím vyžijete. Možná vás překvapí, jak malá je to částka na rok i na měsíc.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *