finanční_gramotnost_peníze

Do čeho investovat peníze v roce 2020?

Univerzální investiční doporučení asi neexistuje. Vždy je nutné zohlednit specifické potřeby každého investora, časový horizont nebo třeba toleranci rizik. Mít ale něco našetřeno se rozhodně vyplatí a současná doba je toho důkazem.

I ta nejlepší investice může dokonale selhat, proto je vhodné takzvaně diverzifikovat. Odborníci nedoporučují vkládat peníze do čehokoliv, čemu nerozumíme. Peníze lze vydělat pouze tím, že přelstíme průměr ostatních investorů. Bez znalostí se nelze zařadit mezi vítěze a vydělat. Přesto je finanční rezerva důležitá. Rok 2020 může negativně ovlivnit slabá zahraniční poptávka, malé investice firem i nezaměstnanost. Na druhé straně je třeba v zemědělství nebo stavebnictví a nedostatek zaměstnanců.

Zelené investice právě letí

Nyní mají velký potenciál tzv. zelené investice. Debaty o klimatických změnách a udržitelném rozvoji trend podporují. Zelený přístup proto k sobě bude přitahovat kapitál. K této variantě se čím dál více kloní i evropské instituce, jako je Evropská komise a Evropská centrální banka, od kterých lze očekávat podporu.

Investice do státních dluhopisů

Důležitým aspektem při investicích je, aby byly pokud možno co nejvíce diverzifikované. Domácnosti mohou investovat do tzv. Dluhopisu Republiky. Jde o vhodný investiční nástroj pro občany, kde stát nabízí jeden z nejbezpečnějších konzervativních způsobů spoření s garantovaným výnosem a garancí splacení dlužné částky. Majitelé mohou jednou ročně požádat o splacení před datem konečné splatnosti s nárokem na výnosy za všechna předchozí výnosová období.

Americké akcie

Šanci na další dobré období mají i americké akcie. Zdejší ekonomika na rozdíl od té evropské stále odolává ochlazení. Sebevědomý prezident Donald Trump udělá v nadcházejícím volebním roce opravdu cokoliv proto, aby se americké ekonomice dařilo. Jestliže jej znovu zvolí, trhy ta to zareagují kladně. Více se totiž obávají jeho konkurentů z demokratické strany. Americké akcie ale vypadají lépe než ty evropské.

Investice do kryptoměn

Investovat do kryptoměn by se mělo vždy s rozvahou. Zájem o ně ale stále roste, i když se spíše než o investici jedná o spekulaci. Bitcoin je prezentován jako virtuální zlato a naznačuje zpomalení globální ekonomiky. V posledních letech také prošel dramatickou korekcí a mohl by se dostat zase na nový vrchol. Extrémní rizikovost a volatilita ale nabádá do kryptoměn dát pouze takový obnos peněz, který jsme schopni i kompletně ztratit. Na takové adrenalinové investice není stavěný každý.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *