fin_pujcka_cz_PR

Znáte index S&P 500? Jak spořit pomocí amerických akcií

Na index S&P 500 je navázáno mnoho burzovně obchodovaných ETF fondů od řady emitentů kopírujících vývoj amerického akciového indexu. Pokud se chcete pustit do pravidelného investování, podíváme se, jak ETF nakupovat a jaké jsou poplatky. Jak a proč obchodovat burzovní indexy?

Index S&P 500

Index S&P 500 odráží výsledky více než 500 nejvýkonnějších amerických firem obchodovaných na amerických burzách Nyse a Nasdaq. Jde o nejsledovanější a nejspolehlivější index reprezentující stav trhu i výkonnost americké ekonomiky. Index S&P 500 je ukazatel či statistická metrika a investice do indexu se neprovádí přímo. Firmy jsou hodnoceny odbornou komisí a mimo jiné musí splňovat:

  • Registraci na amerických burzách Nyse a Nasdaq
  • Sídlo společnosti musí být ve spojených státech
  • Vysokou tržní kapitalizaci – celková hodnota akcií převyšuje 13 miliard dolarů
  • Vysoký objem obchodovaných akcií – minimálně 250 000 měsíčně
  • Alespoň 1/2 akcií se obchoduje veřejně na burze

Tyto požadavky jsou zárukou, že pod indexem S&P 500 jsou zalistovány jen největší, nejlukrativnější a nejdůležitější společnosti, jako je Apple, Coca-Cola, Boeing či Nike.

Jak investovat do jednotlivých akcií z indexu

Můžete investovat do jednotlivých akcií z indexu, nebo do finančního instrumentu navázaného na index. Pro drobné investory je ale přímý nákup akcií finančně náročný. Dostupnější je nákup indexu přes burzovně obchodovaný fond ETF. Zkuste tedy obchodovat akciové indexy online. Investice prostřednictvím ETF fondů je způsob, jak dostupně investovat do velkého množství různých akcií.

ETF na index S&P 500

Na index S&P 500 se váže mnoho ETF fondů od řady emitentů. Některé ho sledují pasivně, jiné si z něj vybírají část akcií, třeba podle sektorů či valuací. Protože se jen kopíruje složení vybraného indexu, náklady na správu ETF fondů jsou zde oproti klasickým podílovým fondům s mnohem vyššími poplatky minimální. Investoři jen musí počítat s měnovým rizikem při obchodování v amerických dolarech či eurech.

Kde nakupovat

Fondy ETF se obchodují přes webové platformy brokerských společností nebo mobilní aplikace. Po založení obchodního účtu na něj pošlete peníze k investování. Vyberete množství cenných papírů nebo zadáte částku pro pravidelnou investici a ETF nakoupíte s tím, že ho můžete kdykoliv prodat. Broker si účtuje za zprostředkování transakce jednorázový poplatek většinou jen do 1 %

Autor příspěvku: redakce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *