investovani_pr_xtb

Investování do akcií, jak začít?

Dividendové investování je důležitá strategie pro mnoho investorů. Co je dividendový výnos, jak identifikovat nejlepší dividendové akcie a spravovat dividendové portfolio?

Dividenda je podíl na zisku společnosti, který firma vyplatí akcionářům. Když firma vytváří zisk a akumuluje prostředky, může je investovat do rozšíření podnikání, nebo je vyplatit formou dividend. Nejběžnější je finanční dividenda, kdy společnost vyplatí peníze přímo na brokerský účet akcionáře. Investováním do ziskového a zavedeného byznysu mohou mít akcionáři, dlouhodobý, pravidelný a dost značný příjem. Může jít o základ dlouhodobého investování. Stačí si zjistit více informací.

Růstové a hodnotové akcie

Růstové akcie představují akcie společností, od kterých se do budoucna očekává, že dosáhnou vysoké úrovně růstu zisků. Tyto firmy se však zaměřují na další expanzi a nevyplácejí dividendu vůbec, nebo jen nízké částky. Výkonnost jejich akcie většinou překoná výkonnost trhu jako celku. Hodnotové akcie obvykle představují osvědčené společnosti obchodující pod svým reálným potenciálem, s dobrými čísly a stabilním, předvídatelným byznys modelem. Růst jejich zisků a tržeb je ve srovnání s růstovými akciemi relativně mírný, často však vyplácejí i dividendy. Proto se na ně zaměřte.

Dividenda na akcii a dividendový výnos

Dividenda na akcii představuje částku dividendy, která bude vyplacena za časové období. Pomáhá investorům zjistit, zda je firma schopna časem navyšovat vyplácené dividendy. Dividendu na akcii spočítáte vydělením celkových vyplacených dividend za určité časové období počtem vydaných akcií společnosti. Klíčovým ukazatelem je i dividendový výnos uváděný jako % z ceny akcie, tedy výnos samotné dividendy.

Ex dividend date, record date a pay date

Jakmile společnost deklaruje, že vyplatí dividendu, stanoví record date, během kterého je investor veden jako akcionář. Ex dividend date je první den bez nároku na dividendu. Pokud někdo koupí akci v den ex-dividend date nebo později, dividendu nedostane. Ex-dividend date bývá stanoven 2 dny před record date, který vychází z vypořádání. Investoři, kteří prodají akcie po ex-dividend date, dividendu i tak dostanou, protože ji vlastnili před termínem. Akcie v den ex dividend date obvykle klesají o hodnotu vyplacené dividendy. Nakupovat akcii kvůli dividendě s následným prodejem v ex dividend date však není vhodná strategie k dosažení zisku.

Identifikace nejlepších dividendových akcií

Hodně společností vyplácí vysokou dividendu přesahující 4 %. Dividendový výnos je však výsledkem vydělení roční dividendy společnosti její aktuální hodnotou akcie. Když cena akcie roste, dividendový výnos klesá. Pokud by však cena akcie klesla, dividendový výnos se zvýší. Proto může neobvyklý dividendový výnos naznačit těžké časy firmy. Kvalitní dividendová akcie se vyplácí v pravidelných intervalech a předvídatelné výšce. Některé společnosti se zavazují každoročně dividendu zvyšovat. Zjistěte si další informace zde, proč akciové trhy lákají stále více lidí.

Autor příspěvku: redakce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *