darovat krev

Darování krve a kostní dřeně – Sleva na dani

Darování krve a kostní dřeně má určité výhody a dá se při něm uplatnit i sleva na dani. Navíc vás čeká i bonus od zdravotní pojišťovny. Můžete jím také zachránit lidský život.

Darováním krve může každý z nás zachránit život někomu jinému. Abyste mohli darovat krev, je třeba se zaregistrovat v některé z transfuzních stanic a splnit některé podmínky. Kromě dobrého pocitu, že jste udělali dobrý skutek, můžete za dárcovství krve získat peněžní odměnu ve formě slevy na dani a k tomu ještě navíc i bonus od zdravotní pojišťovny.

Podmínky pro darování krve

Darovat krev může zdravý člověk, kterému je více než 18 let a méně než 65 let. Dárce, který je starší nad 60 let může darovat krev až po lékařské prohlídce. Hmotnost u žen je minimálně 50 kg a u mužů 60 kg. Musíte mít také zdravotní pojištění v České republice. Dárcem může být občan ČR, ale i cizinec, který v ČR pobývá dlouhodobě a komunikuje v českém jazyce.

Kdy darovat krev nemůže

Krev nemohou darovat osoby, které trpí nějakou infekční chorobou nebo chronickým onemocněním. Dárcem se nemohou stát ani lidé se zhoubnými nádory, těžkými alergiemi, zejména lupenkou, dále pak celiakií, epilepsií a cukrovkou. Vyloučeny jsou i osoby se závislostí na drogách, alkoholu nebo HIV pozitivní osoby. Darování se nedoporučuje ani u osob užívajících antidepresiva.

Na co si dát pozor

Komplikací při darování krve může být i to, co byste nečekali a odběr je třeba odložit o několik týdnů až měsíců. V případě oparu vás čeká odložení o 1 týden, od přisátí klíštěte je třeba vyčkat 1 měsíc a u čerstvého tetování a piercingu je to dokonce až 6 měsíců. Odběr krve se odkládá i po návratu z dovolené v exotických zemích. Podrobný seznam nemocí a komplikací, při kterých nelze provést odběr krve, naleznete vždy na webu transfuzní stanice.

Jak často lze darovat krev

Ženy mohou darovat krev 3x ročně a muži 4x ročně. Interval mezi odběry musí být 10 týdnů. Krev lze darovat ve všech okresních městech. V seznamu transfúzních stanic naleznete nejbližší místo pro odběr krve. Při opakovaném dárcovství je doporučeno navštěvovat stejnou stanici kvůli vedení v registru dárců.

Výhody při darování krve a kostní dřeně

Kromě dobrého pocitu a vyšetření zdarma v zaměstnání dostanete v den odběru volno a máte nárok na náhradu mzdy. Sleva na dani činí 2 000 Kč za každý odběr. Potvrzení k daňovému přiznání dostanete po každém odběru a na konci roku si lze vyžádat souhrnné potvrzení. U zdravotní pojišťovny lze získat zdarma vitamíny, finanční příspěvky a příspěvky na různé aktivity. Například VZP nabízí příspěvky až 1 000 Kč na rekondiční aktivity a léčivé přípravky, nebo 35 dnů cestovního pojištění zdarma. ZPMV poskytuje příspěvek až 6 000 Kč, OZP až 3 000 Kč.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *